DünyaSon Dakika

Finlandiya, Rusya ile savaşa hazır


Rusya ile uzun bir sınıra haiz olan ülkede muhteşem durumlar için planların hazır olduğu açıklandı.

Financial Times: Finlandiya, Rusya ile savaşa hazır

Rus güçlerinin Ukrayna’ya saldırıları sonrası Finlandiya, NATO üyeliğini münakaşaya başladı.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, NATO’ya katılım mevzusunda süratli bir süreci tercih etmediğini söylerken, mevzuyu dikkatli bir halde inceleyeceklerini söylemişti.

SAVAŞA HAZIRLIK

Financial Times’ın “Rusya ile harp mı? Finlandiya’nın bir planı var” başlık haberinde, söz mevzusu ülkenin, komşusuyla çatışma olasılığına hazırlanmak için toplumun her düzeyinde hazırlık yürüttüğünden bahsedildi.

Haberde, “Ukrayna’daki çatışma kıtaya yayılırsa Finlandiya buna hazır.” denildi.

STOKLARDA YAKIT VE TAHILLAR VAR

Ayrıca Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN) tarafınca gösterilen 2022 yılına ilişkin “Dünyanın En Mutlu Ülkeleri” sıralamasında Finlandiya ilk sırada içeriyor.

Rusya ile ihtimaller içinde muharebede 5.5 milyon sözü geçen Finlandiya’nın ikmal maddelerine haiz olduğu, “minimum 6 aylık yakıtın ve tahılın stratejik stoklarda bulunmuş olduğu” kaydedildi.

ÜÇTE BİRİ YEDEK ASKER

Ülkedeki sivil savunmanın varlığına değinilerek, “Belirli bir büyüklüğün üstündeki tüm binaların kendi bomba sığınakları olması gerekiyor. Nüfusun geri kalanı, tahliye merkezlerine dönüştürülmeye hazır olan yeraltı otoparklarını, buz pateni pistlerini ve yüzme havuzlarını kullanabilir. Savaşçıları da var. İskandinav ülkesinin erişkin nüfusunun neredeyse üçte biri yedek asker” ifadeleri kullanıldı.

Financial Times: Finlandiya, Rusya ile savaşa hazır #1

“FİNLANDİYA SALDIRIYA AÇIK”

Toplumu hazırladıklarını özetleyen Finlandiya’nın Avrupa İşleri Bakanı Tytti Tuppurainen, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana harp senaryoları mevzusunda eğitimlerin sürdüğünü dile getirdi.

Londra merkezli gazete, Ukrayna’daki savaşın, Rusya ile 1340 kilometrelik sınırı olan Finlandiya’nın “saldırıya ne kadar açık bulunduğunun” altını çizdiğine işaret etti.

HALKTAN NATO ÜYELİĞİNE DESTEK

Bu şekilde bir durumda NATO’ya üye olma olasılığının ülkedeki liderler tarafınca tartışıldığı aktarıldı.

Öte taraftan tarihte ilk kez, Finlerin çoğunun askeri ittifaka katılmayı desteklediğine dikkat çekildi.

Financial Times: Finlandiya, Rusya ile savaşa hazır #2


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu