Gündem Son Dakika

Fahrettin Koca: Okullar kesinlikle kapanmayacak


0-17 yaş grubundaki vaka sayısının toplam vakaların yüzde 25’ine ulaştığını açıklayan Bakan Koca, tedirgin olunacak bir durum olmadığını vurguladı.

Eylül ayında yüz yüze eğitime geçilmesiyle okullarda vaka görülmeye başlandı.

Koronavirüse yakalanan öğrencilerin bulunduğu sınıflar karantinaya alınırken, 15 günün ardından tekrar eğitime devam ediyor.

Bu kapsamda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okullardaki son durumu değerlendirdi.

“TOPLAM VAKA SAYILARININ DÖRTTE BİRİ 0-17 YAŞ GRUBUNDA”

Dünkü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından açıklamalar yapan Bakan Koca, üniversitelerin eğitime başlayacağını, bu durumun da vaka sayılarına bir etkisinin olacağını belirtti.

Mevcut vaka sayılarında okulların etkisinin olduğunu ifade eden Koca, “Okulların son üç hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arası vaka sayısı bir kat daha arttı. Ortalama aktif vakamız şu an 400 bin. Dörtte biri 0-17 yaş grubunda. Yüzde 25 oranında. Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı. Bu vaka sayılarındaki artış, hastane yatışına yüzde 10 yansıdı. Yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı.

“TEDİRGİN OLABİLECEK BİR DURUM YOK”

Dolayısıyla bu anlamda tedirgin olabilecek bir durum yok. Yakından takip ediyoruz. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı olarak ikili ve hafta sonu eğitim dahil olmak üzere bütün alternatiflerin denenmesini ve her haliyle okulların açık kalmasını düşünüyoruz. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı okulları değil üniversite eğitimi için de aynı şekilde düşünüyoruz.” dedi.

Fahrettin Koca: Okullar kesinlikle kapanmayacak  #1

“KISITLAMALARI GÜNDEME ALMAK İSTEMİYORUZ”

Yerli aşının da önümüzdeki aylarda devreye gireceğinin altını çizen Koca, şöyle devam etti:

“Temel hedefimiz, aşı gücümüzle toplum bağışıklığının elde edilmesi. Yeni dönemde kapanmaları gündeme almak istemiyoruz.

“OKULLAR ASLA KAPANMAYACAK KURUMLAR ARASINDA OLACAK”

Yeni dönemi, kişisel tedbirlerin daha çok devreye girdiği, kişisel güvenlik çemberinin daha çok önemsendiği ve aşılamayı ön planda tuttuğumuz bir dönem olarak görüyoruz. Okullar da asla kapanmayacak olan kurumlar olacak. Yükseköğretim de buna dahil.” ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca: Okullar kesinlikle kapanmayacak  #2

“AŞI HAKKI SUNULACAK”

Bakan Koca, gazetecilerin “TURKOVAC aşısının devreye girmesiyle aşı planlaması nasıl olacak?” sorusu üzerine ise bu noktada yine herkese aşı tercih hakkı sunacaklarını ifade etti.

Türk vatandaşlarına dünyada birçok ülkede olmadığı şekilde hem MRNA aşısı hem de geleneksel yöntemle elde edilen inaktif aşı seçeneğini önerdiklerini anlatan Koca, yurt dışından gelen aşılara ilave olarak yerli aşıyla da bir alternatif daha sunacaklarını, kim hangi aşıyı tercih ederse onun uygulanacağını dile getirdi.

“GEREKİRSE AYAKLARINA GİDECEĞİZ”

Son günlerde aşı karşıtlarının yaptığı eylemlere ilişkin değerlendirmesi sorulan Koca, “Bu toplumun aşıyla ilgili sorununun olmadığını düşünüyorum. Aşının olunmaması değil en fazla hangi aşı tercih edilmeli bu konuşulabilir. Aşı olmama durumunu bu toplum bugüne kadar gündemine almadı. Çocuklarını yüzde 98 oranında 13 farklı aşıyla aşılama yapan bir toplumuz. Aşısını erteleyenlerimiz olmuş olabilir. Gerekirse ayaklarına giderek bu aşıyı yapmalarını kolaylaştıracağız.” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLERİN AŞILANMA ORANLARI ARTIYOR”

Üçüncü doz aşı için Sinovac ve TURKOVAC’ın karşılaştırıldığı araştırmanın sonuçları sorulan Koca, bilim adamlarının sonuçlar üzerindeki değerlendirmelerinin devam ettiğini aktardı.

Öğretmenlerin aşılanma oranına ilişkin soru üzerine de Koca, “Her geçen gün öğretmenlerimizin aşılanma oranları yükseliyor. En az bir doz aşı olanların oranında yüzde 92’ye, iki doz aşı olanların oranında yüzde 82’ye gelindi. Öğretmenlerin aktif vaka içindeki oranı yüzde 3’lerde. Yaklaşık 12 bin gibi.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir