GündemSon Dakika

Elebaşının iadesi için şartlar oluştu


Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ yapmış olduğu açıklamada, FETÖ ile mücadelenin aralıksız ve etkin bir halde devam ettiğini belirtti. Bozdağ ek olarak mücadelenin kararlılıkla süreceğine işaret etti.

Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ilişkin verilen savaşım hakkında konuştu.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iadesiyle ilgili konuşan Bozdağ,  ABD ve Türkiye arasındaki Adli Yardımlaşma Anlaşması’nın şartlarının oluştuğunu belirtti.

Bugüne dek FETÖ ile etkin ve aralıksız bir halde savaşım edeceklerinin altını çizen Bekir Bozdağ, her türlü fitneyi ve suçu işleyenlere karşı savaşım etmenin devletin ve milletin hakkını korumak bulunduğunu söylemiş oldu.

“İADE ŞARTLARI TAMAMEN OLUŞTU”

PKK, FETÖ ve öteki terör örgütleriyle Türkiye’nin etkin, kesin ve devamlı bir mücadeleyi sürdürmek zorunda olduğuna işaret eden Bakan Bozdağ, terörist başı Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin talepleri, Türkiye’nin bugüne dek yapmış olduğu girişimleri hatırlattı.

Hakkaniyet Bakanı görevini üstlendiği daha önceki dönemlerde, bu mevzuda iki kere ABD’li mevkidaşıyla görüştüğünü anımsatan Bozdağ, şöyleki devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mız, her görüşmesinde bu mevzuyu muhataplarına dile getirdi. Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, Abdulhamit Gül Bey dile getirdi. Türkiye, bu mevzuyu devamlı gündemde tuttu ve ısrarlı bir halde iadesini talep ediyor. İadeyle ilgili ABD ve Türkiye arasındaki Adli Yardımlaşma Anlaşması’nın şartları tamamen oluşmuş durumdadır.

ŞARTLARIN TAM OLDUĞUNU İSPAT ETİK

Amerikalı yetkililerce ‘Şartlar yok’ denilince biz şartların tam bulunduğunu kanıtlama ettik. Önlerine yeterinden fazla kanıt koyduk. O süre ‘Siz gönderin, mahkeme buna karar versin. Şartlar yoksa mahkeme reddeder.’ Bizim talebimize karşın ABD Hakkaniyet Bakanlığı, bunu mahkemeye göndermedi.

Bekir Bozdağ’dan FETÖ açıklaması: Savaşım aralıksız devam ediyor VİDEO

Bekir Bozdağ dan FETÖ açıklaması: Elebaşının iadesi için şartlar oluştu #1

“BİZ DOSYAMIZDAN EMİNİZ DEDİK AMA GÖNDERMEDİLER”

Ben inanıyorum ki mahkemeye gitmiş olsa mahkeme o delilleri gördükten sonrasında bakanlıktan değişik bir karar verebilirdi. Biz, bunu istememize karşın yargıya göndermediler, ‘Sizin aleyhinize karar çıkar.’ diye. Gönder, biz dosyamızdan, delillerden eminimiz fakat göndermediler.”

“GÜLEN’İ ISRARLI BİR ŞEKİLDE İSTİYORUZ”

ABD, Fetullahçı Terör Örgütü’nü himaye ediyor. Oldukça açık bir halde biz bunu görüyoruz.” diyen Bozdağ, “Onların bizlere ileri sürdükleri şartlara baktığımızda adeta vermeyeceklerini ifade eden bir yaklaşım görüyoruz.

Türkiye olarak biz Fetullahçı Terör Örgütü’nün kurucusu, yöneticisi, terörist başı Fetullah Gülen’i ısrarlı bir halde istemeye devam edeceğiz şundan dolayı bu Türkiye’nin hakkıdır. ABD-Türkiye ilişkilerini de negatif etkilemektedir. Eğer bu iade olursa Türkiye-ABD ilişkileri ayrı bir ivme kazanabilir.” ifadelerini kullandı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde ve önceki süreçlerde de iade talebinin gündeme getirildiğini anımsatan Bozdağ, ABD Başkanı Joe Biden döneminde de taleplerin tekrarlandığını bildirdi.

Bakan Bozdağ, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesinin bundan sonrasında da dile getirilmeye devam edileceğini ve sürecin takip edeni olacaklarını kaydetti.

Bekir Bozdağ dan FETÖ açıklaması: Elebaşının iadesi için şartlar oluştu #2


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu