Son DakikaYaşam

Elazığ’da devlet desteği ile çiftlik sahibi oldu


3 çocuk anası Ayfer Yıldırım, eşini de ikna ederek köye yerleşti. Devletten yüzde 65 bağışlama alan Yıldırım, çiftlik kurarak hayvan yetiştiriciliği halletmeye başladı.

Elazığ’da devlet desteği ile çiftlik sahibi oldu

Elazığ’da yaşayan 3 çocuk anası Ayfer Yıldırım (37), merkezde market işleten eşi Yıldıray Yıldırım’ı hayvancılık yapmak için ikna etti.

Şehre 38 kilometre uzaklıktaki Koruk köyüne yerleşen çift, aldıkları 100 koyun ile çadırda hayvancılığa başladı.

Ayfer Yıldırım, baba mesleği hayvancılığı ustalaşmış anlamda yapmak için Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) müracaat yapmış oldu. Şartları yerine getiren Yıldırım, 1 milyon 300 bin liralık projesine yüzde 65 destek aldı.

880 BİN LİRA HİBE ALDI

Yıldırım, devletten almış olduğu 880 bin liralık bağışlama ile çiftlik, süt sağım merkezi, ambar ve ev kurdu. Eşi ile sırt sırta vererek canla başla çalışan Yıldırım, koyun sayısını beş katına çıkardı.

Elazığ’da devlet desteği ile çiftlik sahibi oldu #1

“DEVLET BİZE BURAYI YAPTI”

Hayvancılığın kolay bulunduğunu dile getiren Yıldırım, tüm bayanların kendi ayakları üstünde durması icap ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Evlendikten sonrasında eşim marketçiydi. Ben baba mesleğini sevdiğim için eşimi bu iş için zorladım, köye getirdim. İlk olarak 100 koyun ile başladık. O süre çadırda yapıyorduk, şartlarımız zordu. Çadırı su basıyordu, rüzgar olduğu süre sıkıntıydı. Her şey sorundu. Sonrasında devlet desteği alıp buraya geldik. Devlet bizlere burayı yapmış oldu. Burayı yapınca koyunları çoğalttık. 500 çıktık. Yıl yıl değiştik. Kimi zaman sattık kimi zaman çoğalttık. Fakat hiçbir süre 300’ün altına inmedi.

Elazığ’da devlet desteği ile çiftlik sahibi oldu #2

“HER KADIN ÇALIŞSIN KENDİ PARASINI KAZANSIN, EŞİNİN ELİNE BAKMASIN”

Her hanım çalışsın, kendi parasını kazansın. Eşinin elinin bakmasın ve beklemesin. Ben evimizdeki işleri yapıyım, sen işe git demiyorum. Eşimle beraber ben de geliyorum. Ben daha iyi anladığım için ondan ilkin yapıyorum. Hastalığı, yemi şeklinde her şeyinde eşimden daha iyiyim. Kent yaşamını sevmiyorum. Anladığım da bir meslekti. O yüzden köye geldik.

“TKDK’NIN YÜZDE 65 DESTEĞİ İLE BURAYI YAPTIK”

Tanrı devletimizden razı olsun. TKDK’nın yüzde 65 yardımıyla burayı yaptık. Şartlar daha iyi. Sağımhane bile yapılmış oldu.”

Elazığ’da devlet desteği ile çiftlik sahibi oldu #3

“MODERN VE GÜZEL BİR ŞEKİLDE HAYVANLARIMIZI YETİŞTİRİYORUZ”

2016 senesinde TKDK’dan proje bedeli yüzde 65’i olan 880 bin TL bağışlama aldıklarını ifade eden Yıldıray Yıldırım ise, “300 baş küçükbaş koyun çiftliğimizi kurduk. Daha ilkin derme çatma çadırlarda yapıyorduk. Şu anda aldığımız bağışlama ile çiftliğimizi kurduk. Daha çağıl ve güzel bir halde hayvanlarımızı yetiştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Elazığ’da devlet desteği ile çiftlik sahibi oldu #4

Elazığ’da devlet desteği ile çiftlik sahibi oldu #5

Elazığ’da devlet desteği ile çiftlik sahibi oldu #6

Elazığ’da devlet desteği ile çiftlik sahibi oldu #7

Elazığ’da devlet desteği ile çiftlik sahibi oldu #8


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu