EkonomiSon Dakika

Dünyada rüzgar enerjisi kurulu gücü giderek artıyor


Fosil enerji kaynaklarından uzaklaşılarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliş var. Küresel anlamda özellikle rüzgar enerjisinin kurulu gücünde artış yaşanıyor.

Dünyada rüzgar enerjisi kurulu gücü giderek artıyor

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından hazırlanan “Küresel Rüzgar Raporu 2022″ye göre, küresel rüzgar enerjisi kurulu gücü, geçen yıl eklenen 93 bin 605 megavat karasal ve deniz üstü kapasiteyle yıl sonunda 837 bin 451 megavata ulaştı.

EN FAZLA KARASAL RÜZGAR ENERJİSİ KURULUMU 37 BİN 352 MEGAVAT İLE ASYA PASİFİK BÖLGESİ’NDE

Ertelenen ya da durdurulan enerji projeleri tekrar başlatıldı. Geçen yıl rüzgar enerjisi kurulu gücüne 72 bin 499 megavat karasal, 21 bin 106 megavat deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesi ilave edildi. Bu dönemde, en fazla karasal rüzgar enerjisi kurulumu 37 bin 352 megavat ile Çin, Hindistan ve Avustralya gibi ülkelerin bulunduğu Asya Pasifik Bölgesi’nde gerçekleştirildi.

Bunu 19 bin 243 megavat karasal rüzgar enerjisi kurulumuyla ABD, Kanada ve Brezilya gibi ülkelerin bulunduğu Amerika takip etti.

Avrupa Bölge’sinde karasal rüzgar enerjisi kurulumu geçen yıl 14 bin 95 megavat olarak kayda geçti.

Dünyada rüzgar enerjisi kurulu gücü giderek artıyor #1

ORTA DOĞU VE AFRİKA BÖLGESİ’NDE KARASAL RÜZGAR ENERJİSİ KURULUMU 1.809 MEGAVAT

Petrol zengini ülkelerin yer aldığı Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde ise karasal rüzgar enerjisi kurulumu 1.809 megavat olarak hesaplandı.

EN FAZLA DENİZ ÜSTÜ RÜZGAR ENERJİSİ ASYA PASİFİK BÖLGESİ’NDE

Öte yandan, geçen yıl dünya genelinde en fazla deniz üstü rüzgar enerjisi kurulumu 17 bin 788 megavatla Asya Pasifik Bölgesi’nde gerçekleştirildi. Asya Pasifik Bölgesi’ni 3 bin 317 megavatla Avrupa Bölgesi takip etti.

Dünyada rüzgar enerjisi kurulu gücü giderek artıyor #2

KÜRESEL RÜZGAR ENERJİSİ KURULU GÜCÜ 837 BİN 451 MEGAVAT

Küresel rüzgar enerjisi kurulu gücü 93 bin 605 megavat karasal ve deniz üstü ilave kapasiteyle 2021 yılı sonunda 837 bin 451 megavata ulaştı.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu