Son DakikaTeknoloji

Doğu Anadolu Gözlemevi’nde gece yıldız şöleni

Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri’nin düzenleneceği Erzurum’daki Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) bölgesinde gökyüzü, gece karanlığında uzun pozlama tekniğiyle görüntülendi.

Doğu Anadolu Gözlemevi'nde gece yıldız şöleni

Erzurum şehrinde yer alan ve 3 bin 170 metre yüksekliğe inşa edilen Doğu Anadolu Gözlemevi, Türkiye’nin uzaydaki gözü olacak.

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde Yeni Nesil Üniversite Dönüşüm Projesi kapsamında desteklenen ve Konaklı Karakaya Tepeleri’nde 2012 yılında yapımına başlanan gözlemevinin bulunduğu bölge, TÜBİTAK’ın her yaştan astronomi meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri’ne ev sahipliği yapacak.

Etkinlik 22 Temmuz’da başlayacak

AA’da yer alan habere göre, kentte 22-24 Temmuz’da yapılacak etkinlik, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Atatürk Üniversitesi ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) katkılarıyla düzenleniyor.

Anadolu Ajansı (AA) ekibi tarafından, gözlem etkinliğinin yapılacağı bölgede gökyüzü, gece uzun pozlama tekniğiyle fotoğraflandı.

dag

Katılımcıların DAG teleskobunun da bulunduğu 3 bin 170 metre yükseklikteki bölgeyi ziyaret etme fırsatı bulacağı etkinlikte, profesyonel ve amatör gök bilimciler de özel ekipmanlar ile gökyüzünü inceleyerek yıldızlarla buluşma imkanı yakalayacak.

dag

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.