Daniyar İsmayilov kimdir? Milli halterci Daniyar İsmayilov kaç yaşında, aslen nereli?

0
0

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nın dördüncü gününde milli sporcular podyuma çıktı.

Erkeklerde 73 kiloda yarışan Daniyar İsmayilov, koparmada 160 kilo kaldırarak Avrupa rekoru kırdı ve altın madalya kazandı.

Silkmede 181 kilo kaldıran 29 yaşındaki milli halterci, toplamda da 341 kiloluk derecesiyle altın madalyaya ulaştı ve Avrupa şampiyonu oldu.

Peki, Avrupa Şampiyonu olan milli halterci Daniyar Ismayilov kimdir? Milli halterci Daniyar İsmayilov kaç yaşında, aslen nereli? İşte, Daniyar İsmayilov hakkında bilgiler..

DANİYAR İSMAYİLOV KİMDİR?

3 Şubat 1992 tarihinde Türkmenistan’ın Lebap kentinde dünyaya gelen Daniyar İsmayilov, 29 yaşındadır.

Halter sporunu doğup büyüdüğü ülkenin çatısı altında sürdüren İsmayilov, 2012 Yaz Olimpiyatları’ndan sonra Türkiye vatandaşlığına geçmiş ve Türkiye için mücadele etmiştir.

Türkmenistan ile katıldığı 2012 Yaz Olimpiyatları’nda 13.’lük elde eden sporcu, ay yıldızlı takıma geçtikten sonra madalya koleksiyonunu da genişletmiştir.

Kariyerindeki bütün uluslararası başarılarını Türkiye ile kazanan Daniyar İsmayilov, 2015 Avrupa Şampiyonası’ndan altın madalya ile dönmüştür. Tiflis’teki organizasyondan altın madalya ile dönen sporcu, aynı başarıyı 1 yıl sonra Norveç’te tekrarlamıştır.

2016 yılında Rio Olimpiyatları’na katılıp Türkiye’ye gümüş madalya kazandıran İsmayilov, o dönemde Türkiye’nin ilk madalyasını kazanan sporcu olmuştur.

İSMAYİLOV’UN BAŞARILARI

  • Avrupa Şampiyonası: Altın (2015)
  • Dünya Şampiyonası: Bronz (2015)
  • Avrupa Şampiyonası: Altın (2016)
  • Rio Olimpiyatları: Gümüş (2016)
  • Akdeniz Oyunları: Altın (2016)
  • Akdeniz Oyunları: Altın (2018)
  • Avrupa Şampiyonası: Altın (2021)

DANİYAR İSMİNİN ANLAMI NEDİR?

Özünde Arapça kökenli olan Daniyar ismi, daha çok Tacikistan, İran, Özbekistan ve Türkmenistan gibi ülkelerde kullanılmaktadır. Ayrıca Rusya’nın idaresi altında yaşayan Kazaklar’da da kullanıldığı görülmüştür.

“Tanrı benim yargıcımdır.” anlamına gelen Daniyar ismi, Tataristan’daki kullanımı ile Daniyar, “Güneşin hediyesi” anlamını taşır.

Daniyar İsmayilov kimdir? Milli halterci Daniyar İsmayilov kaç yaşında, aslen nereli? #1

Daniyar İsmayilov kimdir? Milli halterci Daniyar İsmayilov kaç yaşında, aslen nereli? #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz