DünyaSon Dakika

Daha az et tüketimi, Putin’e karşı mücadeleye katkı olur


Alman vatandaşlara seslenen Özdemir, Rusya’ya yaptırımlar kapsamında daha azca et tüketilmesi önerisinde bulunmuş oldu.

Cem Özdemir: Daha az et tüketimi, Putin'e karşı mücadeleye katkı olur

Almanya Besin ve Ziraat Bakanı Cem Özdemir, Rusya-Ukrayna savaşı yaşanırken, Moskova’ya karşı atılabilecek adımdan bahsetti.

Özdemir, garip önerisini paylaşırken, daha azca et yemenin Putin’e karşı mücadelede etkin bir rol oynayacağını savundu.

“PUTİN’E KARŞI DAHA AZ ET TÜKETİN” ÇAĞRISI

Kendisi vejetaryen olsa bile her insanın vejeteryanlığa geçmesi gerektiği şeklindeki bir öneriyi ileri sürmeyeceğini belirten Özdemir, “Fakat şöyleki açıklayalım: Daha azca et yiyecek Putin’e karşı mücadeleye bir katkı olur.” dedi.

Daha önceki bir açıklamasında ülkedeki et fiyatlarının artması icap ettiğini korumak için çaba sarfeden Özdemir, son çağrısıyla Alman halkından daha azca et tüketmesini istedi.

SÜT FİYATLARINDA ARTIŞ

Öte taraftan küresel ölçekte süt tutarları, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının gölgesinde gübre ve yem arzında daha çok kesinti olacağı beklentisiyle yükseliyor.

RUSYA’YA EKONOMİK YAPTIRIM

ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği başta olmak suretiyle birçok ülke, Ukrayna topraklarındaki askeri harekatı sebebiyle Moskova yönetimini ekonomik yaptırımlarla hedef alıyor. Rus iş insanları ve bu ülkeyle bağlı kuruluşlara ambargolar uygulanıyor.

Cem Özdemir: Daha az et tüketimi, Putin e karşı mücadeleye katkı olur #1

“TEHLİKE GERÇEK”

Die Welt’in haberine bakılırsa, ihtimaller içinde “küresel besin krizi” karşısında Özdemir, Dünya Besin Programı’nın da güçlendirileceğini duyururken, “Dünya Besin Programına daha iyi kaynaklar sağlayacağız.” ifadesini kullandı.

“Çekince gerçek” diyen Almanya Besin ve Ziraat Bakanı, “Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı, buğdayının yüzde 50’sini Ukrayna’dan alıyor. Boş durmayacağız, küresel besin güvenliğine odaklanacağız.” dedi.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu