EkonomiSon Dakika

Cyril Widdershoven’dan Doğu Akdeniz-Türkiye değerlendirmesi


Enerji Danışmanı Cyril Widdershoven, Rusya-Ukrayna savaşından sonrasında AB’nin hedefinde Doğu Akdeniz gazı bulunduğunu belirterek Türkiye’nin bu denklemdeki önemine dikkat çekti.

Koronavirüs salgını, ülkelerin küresel ısınmaya karşı yenilenebilir enerjiye geçiş süreci derken Avrupa’da patlayan Rusya-Ukrayna savaşı enerji krizini küresel anlamda etkilemeye başladı.

Rusya’ya karşı atılan yaptırım adımları ve Rus enerjisine bağımlılıktan kurtulma çabaları enerji krizini daha görünür hale getirdi

Enerji Risk Danışmanlık Şirketi VEROCY kurucusu, Kıdemli Jeopolitik ve Ülke Riski Danışmanı Dr. Cyril Widdershoven, dünyanın karşı karşıya olduğu organik gaz ve petrol krizini değerlendirdi.

Dr. Widdershoven, Avrupa Birliği’nin hedefinde Doğu Akdeniz organik gazı bulunduğunu vurgulayarak Rusya kaynaklı petrol krizine ise “Küresel iktisat, petrol fiyatlarından daha güçlüdür” dedi.

“EN UYGUN LOJİSTİK VE ALTYAPI TÜRKİYE’DE”

Dr. Cyril Widdershoven, Doğu Akdeniz’de yapılacak bir organik gaz yada petrol çıkarma emek vermesi için en uygun lojistiğe ve altyapıya haiz ülkenin Türkiye bulunduğunu vurgulayarak ülkelerin bu mevzuda farklılıklarını bir kenara bırakması icap ettiğini belirtti.

“BÜYÜK BİR JEO-STRATEJİK SİYASET…”

Türkiyesiz bir Doğu Akdeniz enerji çalışmasının gerçekçi ve pahalı olacağını ifade eden Widdershoven “Doğu Akdeniz enerji merkezi coğrafyaya bağlı. Tükiye, pazar ve tedarikçi içinde bulunuyor. Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa’nın ortasındasınız. İşte bu yüzden büyük bir jeo-stratejik siyasetiniz var” dedi.

“DÜNYA ŞU ANDA TÜRKİYE İLE KONUŞUYOR”

Türkiye’nin mevcut durumunun bugünlerde oldukca mühim bulunduğunu belirten Hollandalı enerji danışmanı Widdershoven “Dünya şu anda Türkiye ile konuşuyor. İnsanlar yol kat ederek Ankara’ya geliyor” dedi.

Widdershoven, Hollanda’nın Türkiye’de büyük hacimli yatırımları bulunduğunu ve kuvvetli bir Türk ekonomisinden en büyük faydayı Hollanda’nın göreceğini beyan etti.

Cyril Widdershoven dan Doğu Akdeniz-Türkiye değerlendirmesi #1

Cyril Widdershoven dan Doğu Akdeniz-Türkiye değerlendirmesi #2


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu