GündemSon Dakika

Çiftçinin tarlasında bulduğu 3 bin 300 yıllık bilezik Çorum Müzesi’nde sergileniyor


Çorum’da çiftçinin tarlasında bulmuş olduğu, üstünde bir Hitit kralının tanrıya yapmış olduğu libasyonun (sunu) tasvir edilmiş olduğu ortalama 3 bin 300 senelik bilezik, Çorum Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Çiftçinin tarlasında bulduğu 3 bin 300 yıllık bilezik Çorum Müzesi'nde sergileniyor

Çorum’un Mecitözü ilçesine bağlı Çitli köyünde bir ziraatçi, ortalama 3 yıl ilkin tarlasını sürerken bulmuş olduğu bileziği, zamanı kıymeti olabileceğini düşünerek Çorum Müzesi’ne teslim etti. Müzedeki uzmanlarca ortalama 3 bin 300 senelik olduğu tespit edilen altın işlemeli elektrum bilezik, restore edilmek suretiyle laboratuvara alındı.

Uzun devam eden detaylı restorasyon çalışmasının peşinden orijinal görünümü kazandırılan bilezik, Çorum Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Çorum Müzesi Müdürü Metin Çakar, bileziğin üstünde bir kralın, tanrıya sunu yapmasının tasvir edildiğini söylemiş oldu.

Bileziğin benzerinin hemen hemen literatürde yer almadığını belirten Çakar, “Bilezik bizlere getirildiğinde bozulma haldeydi. Bölge laboratuvarımızda restore ettik ve şu anki haline getirdik. Üstünde yitik kısımları var fakat genel olarak ana hatlarıyla bileziği görebiliyoruz.” dedi.

Çiftçinin tarlasında bulduğu 3 bin 300 yıllık bilezik Çorum Müzesi nde sergileniyor #1

MÜZEYE HEDİYE ETTİ

Bileziğin, Milattan Ilkin 13. yüzyıla ilişkin, Hitit mücevher ve takı sanatının nadide örneklerinden biri bulunduğunu dile getiren Çakar, şunları kaydetti: “Bu nadir görülen bileziği müzemizde sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Bileziğin üstünde güzel bir sahne var. Bileziğin sağ tarafında bir Hitit kralı görüyoruz. Karşısında ise Hititlerin taptığı İştar Şauşka adlı tanrı var. Tanrının arkasında ise Ninatta ve Kulitta adlı yardımcıları var. Burada bir libasyon sahnesi var. Hitit kralı tanrıya bir sunu yapıyor. 13. yüzyıldan kalan bu güzel bilezikte kendi Hitit dönemindeki bir yakarma anlatılıyor.” Çakar, nadide eseri görmek isteyenleri Çorum Müzesi’ne çağrı etti.


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu