DünyaSon Dakika

Boris Johnson’ın babası Fransa vatandaşı oldu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un babası Stanley Johnson, AB ile bağını korumak için Fransa vatandaşı olduğunu açıkladı.

Türk kökenli İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın babası 81 yaşındaki Stanley Johnson, Brexit’in sona ermesine saatler kala Fransız vatandaşlığına başvurmuş ve “Yanılmıyorsam zaten Fransız’ım” ifadelerini kullanmıştı.

Fransa Adalet Bakanlığı, Johnson’ın 18 Kasım 2021’de yapılan başvurusunun Çarşamba günü kabul edildiğini açıkladı.

Johnson, Belçikalı haber sitesi BFMTV’ye konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

AB ile bağını korumak için Fransız vatandaşı oldu

Johnson, Brexit sonrasında Avrupa Birliği ile bağını korumak için bu kararı aldığını söyledi.

Başbakanlık Ofisi ise Stanley Johnson’ın Fransız vatandaşlığını kabul etme kararını, “kişisel bir karar” olarak değerlendirdi.

Boris Johnson ın babası Fransa vatandaşı oldu #1

“Kendimi bir kez daha AB üyesi olarak görüyorum, bu çok iyi”

Cuma günü yaptığı açıklamada “çok mutlu olduğunu” söyleyen Stanley Johnson, “Kendimi bir kez daha AB üyesi olarak görüyorum, bu çok iyi” diye konuştu.

Büyükannesi ve tüm ailesinin Fransız olduğunu belirtti ve şöyle devam etti: “Bu yüzden kimliğimin bir parçasını geri almak benim için çok değerli bir şey.”

“Ülkeye bağını kanıtlayanlar”

Normalde Fransız yasalarına göre Fransa vatandaşı bir ailenin çocuğu, eğer ailesi 50 yıldan uzun süre Fransa dışında vatandaşlık haklarını kullanmadan yaşadıysa, Fransız uyruğuna geçemiyor.

Ancak Fransa Adalet Bakanlığı, Johnson’ın Fransız vatandaşlığı alma hakkının “kültürel, profesyonel, ekonomik ya da ailevi” nedenlerle ülkeye bağını kanıtlayanlar için sağlanan muafiyet kapsamında geçerli olduğunu söyledi.

Bakanlık, söz konusu vatandaşlığı yalnızca kendisine verildiğini, aile fertlerini kapsamadığını da belirtti.

Boris Johnson ın babası Fransa vatandaşı oldu #2

Brexit’te “hayır” oyu vermişti

Başbakan Boris Johnson, Brexit olarak da bilinen İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecine liderlik etmişti.

Annesi bir Fransız olan Stanley Johnson, oğlunun aksine 2016’daki Brexit referandumunda “hayır” oyu vermişti. Ancak Stanley Johnson daha sonra, “AB’den kurtulma zamanının geldiğini” söyleyerek fikrini değiştirmişti.

Boris Johnson ın babası Fransa vatandaşı oldu #3

Ali Kemal’in torunu

Öldürülen Osmanlı İmparatorluğu’nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal’in torunu olan Stanley Johnson, 1979-1984 yılları arasında Avrupa Parlamentosu’nda vekillik görevi yürütmüştü.

Brexit sonrasında, Birleşik Krallık vatandaşlarının başka bir AB ülkesinin vatandaşlığı almasında artış yaşandı. 2015’te 1.826 Birleşik Krallık vatandaşı AB vatandaşlığı alırken 2017’de bu sayı 13 bin 141’e çıktı.

Boris Johnson ın babası Fransa vatandaşı oldu #4

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.