DünyaSon Dakika

Boris Johnson, Ukrayna halkının mücadelesiyle Brexit’i kıyasladı


Başbakan Johnson, İngiliz halkının Brexit’te oy kullanmasını, Ukraynalıların Rus güçlerine karşı direnişine benzetti.

Boris Johnson, Ukrayna halkının mücadelesiyle Brexit'i kıyasladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Ukrayna halkına yönelik kullandığı ifadeler tepkilere niçin oldu.

Tutucu Parti konferansında konuşan Johnson, Ukraynalıların Rusya savaşındaki direnişiyle İngiliz halkının Brexit (Avrupa Birliği’nden ayrılma) referandumundaki tercihini karşılaştırdı.

UKRAYNA VE BREXIT KARŞILAŞTIRMASI YAPTI

Başbakan Johnson, “Ukrayna halkı benzer biçimde bu ülkenin insanlarının da her seferinde özgürlüğü seçme içgüdüsü bulunduğunu biliyorum.” dedi.

Konuşmasına Brexit’ten örnek veren Johnson, “İngiliz halkı, Brexit’e bu kadar oldukca sayıda oy verirken, bunun yabancılara düşman oldukları için meydana geldiğine inanmıyorum. İşleri değişik şekilde yapmakta özgür olmak ve bu ülkenin kendi kendini yönetebilmesini istediler.” ifadelerini kullandı.

SÖZLERİ TEPKİ ÇEKTİ

Boris Johnson’ın sözleri, Avrupa’daki siyasal liderler içinde öfkeye niçin oldu. AB Konseyi’nin eski Başkanı Donald Tusk, Johnson’ın kullandığı ifadelerin Ukrayna halkını üzdüğünü belirtti.

“RENCİDE EDİCİ”

Tusk, “Boris Johnson, Ukraynalıların mücadelesini İngiliz halkının Brexit’e oy vermesine benzetiyor. Referandumdan sonrasında Putin ve Trump’ın coşkusunu hala hatırlıyorum. Boris, sözlerin Ukraynalıları, İngilizleri ve ortak aklı rencide ediyor.” şeklinde tepki gösterdi.

Belçika’nın eski Başbakanı Guy Verhofstadt, “Brexit, özgürlükleri geri almak ve AB’den ayrılmakla ilgiliydi. Ukraynalılar ise daha çok özgürlük ve AB’ye katılmak istiyor.” dedi.

Boris Johnson, Ukrayna halkının mücadelesiyle Brexit i kıyasladı #1

Boris Johnson, Ukrayna halkının mücadelesiyle Brexit i kıyasladı #2


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu