DünyaSon Dakika

BM’den Polonya’yı mülteciler üzerinden eleştirdi: Çifte standart uygulanıyor

Birleşmiş Milletler, Polonya’nın savaştan kaçan milyonlarca Ukraynalı mülteciye kucak açtığını ancak aynı çatışmadan kaçan üçüncü ülke vatandaşlarının aynı yardımı alamadığı eleştirisinde bulundu.

BM'den Polonya'yı mülteciler üzerinden eleştirdi: Çifte standart uygulanıyor

Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaşın ardından milyonlarca Ukraynalı, ülkelerinden ayrılarak Polonya’ya göç etti.

Ukrayna’dan gelenleri alan Polonya, özellikle Orta Doğu ve Asya’dan göç eden mültecilere uyguladığı çifte standartla biliniyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Göçmen Hakları Uzmanı Felipe Gonzalez Morales, Polonya ve Belarus’a yaptığı ziyaretin ardından düzenlediği basın toplantısında, Polonya’nın 2 milyondan fazla Ukraynalı mülteciye ev sahipliği yaptığını anımsatarak, bu kişilere çalışma izninin yanı sıra sağlık ve eğitim hizmeti sunduğunu belirtti.

“Üçüncü ülke vatandaşlarına farklı davranılıyor”

Polonya’nın Ukrayna-Rusya Savaşından kaçan üçüncü ülke vatandaşlarına farklı davrandığını ifade eden Morales, “Bu çifte standartlı yaklaşım, (mültecilerin) ayrımcılığa uğradıkları hissine yol açmıştır.” dedi.

Morales, Polonya yasalarının izin vermesine rağmen Ukrayna’da tecavüze uğrayan kadınların Polonya’da kürtaja erişiminin “pratikte” olmadığını savundu.

Polonya-Belarus sınırında 19 kişinin öldüğüne ve birçok mültecinin kayıp olduğuna dikkati çeken Morales, Polonya’nın göçmenleri Belarus’a zorla geri gönderdiğine vurgu yaptı.

BM den Polonya yı mülteciler üzerinden eleştirdi: Çifte standart uygulanıyor #1

Polonya, göçmenleri zorla Belarus’a itiyor

Morales, “Göçmenler her iki tarafın inkar etmesine rağmen bugün hala ileri geri itiliyor. Polonya’nın çelik duvar örmesinin ardından bölgeye muhabir, sivil toplum ile insani yardım kuruluşu temsilcilerinin erişimi de iyice sınırlandırıldı. Dolayısıyla oradaki göçmenlerin durumunu anlamak da zorlaşıyor.” diye konuştu.

AA’nın haberine göre hamile kadın ve çocukların her iki tarafta da aylarca gözaltında tutulduğuna dikkati çeken Morales, “İhlal edilen uzun bir insan hakları listesi var.” ifadelerini kullandı.

BM den Polonya yı mülteciler üzerinden eleştirdi: Çifte standart uygulanıyor #2

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.