EkonomiSon Dakika

BIST 50 endeksinde ‘yukarı adım kuralı’ geçerli


Borsa İstanbul’da açığa satışta “yukarı adım kuralı”nın bugün de geçerli olacacağı açıklandı.

BIST 50 endeksinde 'yukarı adım kuralı' geçerli

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer edinen paylara, 24 Şubat’ta uygulanmaya başlanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyurdu.

Borsa İstanbul’un açıklamasında, Ana para Piyasası Kurulu (SPK) sonucu uyarınca 24 Şubat-25 Mart döneminde uygulanan BIST 50 endeksinde yer edinen paylarda açığa satış işleminin yapılabildiği anımsatıldı.

İŞLEMLER EN SON GERÇEKLEŞEN İŞLEM FİYATINDAN DAHA YÜKSEK BİR FİYAT ÜZERİNDEN

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa mevzu olacak ana para piyasası aracının son olarak gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üstünden gerçekleştirilebilecektir. Sadece, açığa satışa mevzu olan ana para piyasası aracının son olarak gerçekleşen fiyatının bundan önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi son olarak gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

BIST 50 endeksinde yukarı adım kuralı geçerli #1

İŞARETLEMEYE DİKKAT

Gün içinde haiz olunmadan meydana getirilen ve sonrasında aynı gün içinde meydana getirilen alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafınca bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda lüzumlu dikkat ve özenin gösterilmesi ehemmiyet arz etmektedir.”


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu