Gündem Son Dakika

Bir solukta bitirenlere ‘Squid Game’ tadında 8 film önerisi


Netflix gündemini çalkalayan Güney Kore yapımı “Squid Game” dizisini bir solukta bitirenler için diziye benzer nitelikteki yapımları sıraladık…

Bir solukta bitirenlere 'Squid Game' tadında 8 film önerisi

Netflix’in yeni Kore draması Squid Game, sosyal mesajları, yüksek bahisli heyecanları ve ahlaki ikilemleri ile izleyicileri büyüledi.

Yayın tarihinden itibaren milyonların bir solukta izlediği “Kalamar Oyunu”, 9 bölüm olarak yayınlandı.

Dizi, gizemli bir organizasyonun büyük miktarda borç içinde olan ve “uçlarda yaşayan” insanları bir araya getirdiği distopik bir dünyayı tasvir ediyor.

Squid Game’i bitirenler, izleyebilecekleri benzer yapımları araştırmaya başladı bile. Neyse ki aynı tadı verecek dizi ve filmler mevcut…

İşte Squid Game sonrasında ne izlesek diye düşünenlere tavsiyelerimiz…

1- ALİCE IN BORDERLAND (ALİCE SINIR ÜLKESİNDE)

İşsiz bir genç olan Ryohei Arisu zamanını bilgisayar oyunu oynayarak geçirir. Bir sabah uyandığında Tokyo’da hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını fark eder. … Hayatı tehdit eden oyunlarda tek başına mücadele eden Usagi ile tanışan Arisu, bu yeni dünyanın sırrını çözmek için birlikte hareket etmeye karar verir.

2-SWEET HOME (DEHŞET EVİ)

Alicia genç bir emlak komisyoncusudur. Genç kadın satışını üstlendiği eski bir apartmanda sevgilisiyle romantik bir buluşma planlamaktadır. Ancak bir grup katilin hedefi olduklarından habersizdir. Evin sahibi evde kalacak olan yeni kişileri öldürmesi için bir grup katili görevlendirmiştir. Grup onların hayatını sonlandırmak için saldırıya geçtiğinde, sevgililer hayatta kalabilmek için ölümüne bir mücadele vermek zorunda kalacaktır.

3- 3%

İkiye bölünmüş dünyada bir taraf modern, zengin bir yaşam sürerken diğer taraf ise ekonomik açıdan oldukça kötü, sefalet ve yoksulluk içinde hayatta kalmaya çalışmaktadır. Zorlu şartlarda yaşayan insanlara dünyanın daha iyi olan tarafına geçmek için bir şans verilir. Fakat bu şansı elde etmek hiç kolay olmayacaktır. Çünkü aday olan insanlardan sadece %3’ü sefaletten kurtulabilecetir.

4- LİAR GAME: REBORN (YALANCI OYUN)

Çeşitli yarışmacılar 10 milyar won ödülü olan bir oyun programına katılır. Diğerlerini dolandıran yarışmacılar ödülü kazanacaktır. Yarışmacılar arasında dahi dolandırıcı Cha Woo-Jin (Lee Sang-Yoon) ve saf üniversite öğrencisi Nam Da-Jung’da ( Kim So-Eun) bulunmaktadır.

5- BATTLE ROYALE (ÖLÜM OYUNU)

Günümüzden uzak bir gelecekte, Japon hükumeti çığırından çıkmakta olan Japon gençlerine gözdağı vermek ve şiddet olaylarını azaltmak için çılgın bir plan yapar. Her yanından işsizlik, karamsarlık ve şiddet akan bu ülke gençliği bu plan sonrasında dersini alacak, her şey düzelecektir. Plana göre şiddete meyilli Japon gençliğinden 42 öğrenci zorla bir adaya gönderilir. Bu adada hayatta kalabilmek için gençler birbirini öldürmek zorundadır.

6- AS THE GODS WİLL (TANRILAR GİBİ)

Sıradan bir lise hayatı yaşayan Shun Takahata’nın yaşamı değişmek üzeredir.Bir gün öğretmenleri sınıfın ortasında ölür,bu olayın hemen ardından ise Takahata ve arkadaşları bir ölüm oyunu oynamaya zorlanacaklardır.Kim için ve ne için yapıldığı bilmeyen bu oyun,sınıftaki öğrencilerin çoğu için ölüm anlamındadır.

7- CIRCLE (DAİRE)

Circle, bir çemberin içinde hapsolan bir grup insanın hikayesini konu ediyor. Birbirini tanımayan elli kişi, uyandıklarında kendilerini gizemli bir odanın içinde bulur. İnsanlar, her iki dakikada bir kişinin öldüğü bir çeberin içinde hareketsiz bir şekilde durmaktadır. Başlarda ölenlerin rastgele seçildiği düşünülse de çok geçmeden insanlar kimin öldürüleceğine karar verme gücüne sahip olduklarını fark eder. Çemberdekiler, kimin ölmeyi hak ettiğine nasıl karar verecekler?

8- THE PURGE (ARINMA GECESİ)

Amerikan hükümetinin başı suçlular ve hapishanelerle derttedir. Cezaya çarptırılan suçluların sayısı kontrol altına alınamamakta, bu nedenle de hapishaneler kapasitelerinin bir hayli üzerinde sayıda suçluyu barındırmaktadır. Bu soruna çözüm olabilecek son çare ise son derece ilginçtir. Yılda bir gece 12 saat boyunca suçlu ne yakalanacak ne de cezalandırılacaktır. Polise başvurulmayacak, hastanelerden de yardım istenmeyecektir. Bu 12 saat boyunca suçlular, bir şekilde suçtan etkilenen insanlar ya da sıradan vatandaşlar tarafından cezalandırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir