DünyaSon Dakika

Berlin’de 200 yapı, gece aydınlatılmayacak

İklimi Koruma Bakanı Jarasch, başkentte sorumlu oldukları binaları artık ışıklandırmayacaklarını söyledi.

Berlin'de 200 yapı, gece aydınlatılmayacak

Almanya, tırmanışa geçen gaz ve elektrik fiyatlarına çareler arıyor.

Daha önce Başkent Berlin’de kamu binalarının enerji tasarrufu yapması, tarihi Brandenburg Kapısı ve Kızıl Saray olarak bilinen belediye binasının gece aydınlatılmaması kararlaştırılmıştı.

200 yapı için karar

Alınan yeni kararla birlikte, Berlin’de enerji tasarrufu için kamuya ait 200 yapı gece ışıklandırılmayacak.

Berlin Eyaleti Çevre, Tüketici ve İklimi Koruma Bakanı Bettina Jarasch, yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve enerji politikalarındaki tehditleri karşısında enerjinin dikkatli kullanılmasının önemine işaret etti.

“Sorumlu olduğumuz binaları artık ışıklandırmayacağız”

Jarasch, “Özellikle de kamu sektörü için geçerli. Bu nedenle Berlin’de sorumlu olduğumuz binaları artık ışıklandırmayacağız.” ifadesini kullandı. Jarasch, böylelikle enerji tasarrufuna katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Kademeli şekilde 3-4 hafta aydınlatma yapılmayacak

Açıklamada, Zafer Anıtı, Devlet Operası, Berlin Katedrali, Berlin Belediye Binası, Yahudi Müzesi, Charlottenburg Sarayı, St. Nikolai ve St. Marien kiliseleri, birçok heykel ve köprü gibi 200’e yakın yapının, kademeli şekilde 3-4 hafta süreyle ışıklandırılmayacağı kaydedildi.

Berlin de 200 yapı, gece aydınlatılmayacak #1

Hannover’de alınan tedbirler

AA’nın haberine göre, Hannover kentinde de enerji tasarrufu için bir dizi önlem alındı.

1 Ekim-31 Mart arası dışında kamu binalarının ısıtılmaması, buralarda ve kreşlerde sıcaklığın 20 santigrat derece tutulması, kalorifer ve havalandırmaların daha az çalıştırılması, lavabolarda sıcak su kullanılmaması, kentte birçok yapının ışıklandırılmasına son verilmesi, yüzme havuzlarının gaz ile ısıtılmaması, spor salonlarının derecesinin 15 santigrat olması ve buralarda sıcak suyla duş alınmaması, fıskiye ve çeşmelerin kapatılması gibi tedbirler yer alıyor.

Enerji tüketiminin yüzde 15 azaltılması hedefleniyor

Hannover Belediye Başkanı Belit Onay, hedeflerinin enerji tüketimini yüzde 15 azaltmak olduğunu belirterek, yaklaşan gaz kıtlığına karşı önlem aldıklarını kaydetti.

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.