Gündem Son Dakika

BAE ile Türkiye arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan öncülüğünde iki ülke yetkilileri, iş birliği anlaşmalarını imzaladı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ı Ankara’da resmi tören ile karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Zayed arasında gerçekleştirilen görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra ekonomik yatırımlar gündemde yer aldı.

Görüşmenin ardından iki ülkenin liderleri ve bakanları imzaları atmak için kameraların karşısına geçti.

9 ALANDA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI

Enerji, sağlık, tarım, lojistik, nakliye, endüstri, altyapı, finans ve turizm alanlarında imzalanan anlaşmalar, iki ülkenin yetkililerinin karşılıklı imzalarının atılmasıyla resmileşti.

Ziyaret kapsamında iki ülke arasında ticaret, enerji ve çevre alanlarında iş birliğini geliştirecek mutabakat muhtıralarının yanı sıra Türkiye’ye doğrudan yatırımları kapsayan anlaşmalar da imzalandı.

Söz konusu yatırım anlaşmaları, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) devlet yatırım fonu olan Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile Türkiye Varlık Fonu ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nce imza altına alındı.

ADQ ile Türkiye Varlık Fonu arasında ilk olarak stratejik iş birliğine yönelik bir mutabakat muhtırası imzalandı.

BAE ile Türkiye arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı

TEKNOLOJİ, LİMAN VE STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI…

ADQ ile Türkiye Varlık Fonu ayrıca Türkiye’deki teknoloji firmalarına yatırım yapmak üzere teknoloji odaklı bir girişim fonunun kurulmasına yönelik bir mutabakat muhtırasını da imzaladı.

Abu Dabi Liman Şirketi ile imzalanacak bir diğer iş birliği anlaşması da liman ve lojistik yatırımlarına ilişkin olacak.

Abu Dabi Menkul Kıymetler Borsası ile Borsa İstanbul arasında da iki ülke borsaları arasında iş birliğine yönelik bir mutabakat muhtırası imza altına alındı.

ADQ, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile de stratejik iş birliği anlaşması imzaladı.

Söz konusu anlaşma, Türkiye’de 3 GW’a kadar olan mevcut ve yeni yenilenebilir projelere yatırımlar da dahil olmak üzere enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda ve tarım alanlarında Türkiye’ye doğrudan yatırım ve iş birliklerini kapsayacak.

BAE ile Türkiye arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı #1

MERKEZ BANKASI DA İMZALADI

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile BAE Merkez Bankası arasında iş birliği anlaşması da imzalandı.

İmzayı, Türkiye adına Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu attı.

BAE ile Türkiye arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı #2

BAE ile Türkiye arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı #3

BAE ile Türkiye arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı #4

BAE ile Türkiye arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı #5

BAE ile Türkiye arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı #6

Bir Cevap Yazın