Ayasofya Camii baş imamı Mehmet Boynukalın kimdir? Prof. Dr. Mehmet Boynukalın biyografisi..

0
0

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde baş imam olarak görevlendirilen Prof. Dr. Mehmeh Boynukalın, istifa kararıyla vatandaşların merak ettiği isimler arasında yer alıyor.

Danıştay kararının ardından müze olmaktan çıkarılıp Diyanet Başkanlığı’na devredilen ve restorasyon çalışmaları devam eden Ayasofya Camii 86 yıl sonra cemaate kavuştu.

Geçici görevlendirme ile Ayasofya-i Kebir Camii’nde imamlık vazifesini yürüten Boynukalın, bu görevinden ayrılma talebinde bulundu. Boynukalın’ın talebi olumlu yanıt buldu.

Peki Mehmet Boynukalın kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte merak edilen bilgiler..

MEHMET BOYNUKALIN KİMDİR?

Marmara Üniversitesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, El-Ezher’deki lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi’nde İslam Hukuku alanında tamamladı.

İngiltere’de bilimsel araştırmalar yaptı. Çalışma alanları; ilk dönem fıkıh usulünün oluşumu, fıkıh usulünde yenilenme tartışmaları, yazma eserlerin neşri’dir.

Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde öğretim üyeliği de yapan Boynukalın’ın çeşitli yayınları bulunmaktadır.

Geçici olarak Ayasofya-i Kebir Camii’nde imamlık vazifesini yürüten Boynukalın, görevinden ayrılma talebinde bulunmasının ardından talebi olumlu yanıtlandı ve Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde akademik kariyerine geri döndü.

Ayasofya Camii baş imamı Mehmet Boynukalın kimdir? Prof. Dr. Mehmet Boynukalın biyografisi.. #1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz