Dünya Son Dakika

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz istifa etti


Hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz görevinden istifa etti.

Her fırsatta Türkiye düşmanlığı yapan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz yolsuzluk soruşturmasının altında kaldı.

Avusturya’da yolsuzlukla mücadele kapsamında Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve Avusturya Başbakanı Sebatian Kurz’un partisi olan Halk Partisi (ÖVP) ofislerine yapılan baskının ardından Kurz hakkında rüşvet ve güveni kötüye kullanma şüphesiyle soruşturma açılmıştı.

İSTİFASINI VERDİ

Avusturya polisi tarafından ÖVP ve Başbakanlık binasında aramaların yapıldığı büyük soruşturma neticesinde Kurz ,st,fasını açıkladı.

BAKANLIĞIN BÜTÇESİYLE REKLAM VERDİ

Savcılığın soruşturma dosyasına ulaşan Avusturya Haber Ajansı (APA), dosyada aralarında Başbakan Kurz’un da bulunduğu 10’a yakın kişinin 2016-2018’de Maliye Bakanlığı bütçesini kullanarak bir gazete ve düşünce kuruluşuna daha fazla reklam vermek suretiyle, partisi ve şahsı lehine kamuoyu yoklamalarının sonuçlarının manipüle edilmesinin sağlandığına dair iddiaların yer aldığını bildirmişti.

SAATLERCE SORGULANDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Yürütülen soruşturmaya ilişkin Kurz, yolsuzlukla mücadele savcıları tarafından yürütülen soruşturmanın bir parçası olarak bu ay bir yargıç tarafından saatlerce sorguladığını açıklamıştı.

İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Aylar sonra suçlamalar hakkında yorum yapma fırsatı elde ettiği için mutluluk duyduğunu bildiren Kurz, “Aylarca süren asılsız suçlamalardan sonra, Eylül ayı başlarında bir yargıç huzurunda asılsız suçlamalar hakkında yorum yapmak için birkaç saat fırsatım olduğu için mutluyum” demişti.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz istifa etti #1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir