DünyaSon Dakika

Avrupa, LNG terminallerini artırmayı planlıyor


Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesinin üstünden 1 ay geçti.

Ukrayna topraklarında başlamış olan şiddetli çatışmaların peşinden Avrupa ülkeleri art arda yaptırım kararları alırken Rus gazına olan bağımlılıktan kurtulmak için de bir takım adımlar atıldı.

Bu kapsamda birçok söylem dile getirilirken, Avrupa’nın sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminallerinin yarı kapasiteyle kullandığı ortaya çıktı.

AVRUPA 80 MİLYON TON LNG ALIYOR

Geçen yıl dünyada 380 milyon tonluk LNG ticareti gerçekleşti. Bunun ortalama 80 milyon tonluk kısmı Avrupa tarafınca satın alınıyor.

Küresel piyasada LNG’nin yüzde 70’i uzun vadeli kontratlarla ihraç ediliyor. Bu yüzden kalan yüzde 30’luk LNG, spot piyasada en yüksek teklifi veren ülkeye satılıyor. Şimdiye kadar LNG’yi etken bir halde kullanmayan birçok Avrupa ülkesi artık bu seçeneği ciddi şekilde değerlendiriyor.

Internasyonal Gaz Birliği ve “Gas Infrastructure Europe” verilerinden derlenen bilgilere nazaran, LNG terminallerinin incelenmiş olduğu listede Türkiye ve İsrail de Avrupa’ya dahil edildi.

EN YÜKSEK PAY İSPANYA’NIN

Türkiye’nin LNG terminalleri de dahil edildiğinde toplam 28 LNG ithalat terminali bulunan Avrupa, bu terminalleri yarı kapasiteyle kullanıyor. İspanya, senelik 43,8 milyon ton kapasiteye haiz 6 terminalle Avrupa’da en fazla LNG terminalinin bulunmuş olduğu ülke olarak kayıtlarda içeriyor.

3 LNG terminali bulunan ve senelik 38,1 milyon ton kapasiteye haiz Birleşik Krallık’ı, 25 milyon ton kapasiteli 4 LNG terminaline haiz Fransa ve 3 terminalle 11 milyon ton ithalat kapasitesi bulunan İtalya izliyor.

Türkiye’nin 2 LNG alım terminali bulunurken, Belçika, Yunanistan, Portekiz, Hollanda, Polonya’da 1’er terminal etkinlik gösteriyor. Ek olarak Türkiye 2, İsrail, Litvanya ve Hırvatistan’ın da 1’er yüzer terminali vesilesiyle LNG alımı yapıyor.

Bunların yanı sıra Norveç, İsveç, Malta benzer biçimde ülkelerde bulunan ufak çaplı terminaller LNG ithalat terminalleri listesine dahil edilmiyor.

Avrupa, LNG terminallerini artırmayı planlıyor #1

TAM KAPASİTE KULLANILMIYOR

Avrupa’daki terminallerin halihazırda senelik 150 milyon tona yakın LNG alım kapasitesi bulunuyor. Sadece 2019’da 85 milyon ton LNG ithal eden Avrupa, 2020’de ise 82 milyon LNG satın aldı.

Gaz ihtiyacının dörtte birini LNG olarak karşılayan Avrupa, ithalat kapasitesinin yarısından birazcık fazlasını kullanıyor. Bu da ortalama 70-75 milyon tonluk yedek kapasite olduğu anlamına geliyor.

Hesaplamalara nazaran, İspanya kapasitesinin yüzde 37’sini, Birleşik Krallık yüzde 38’ini, İtalya yüzde 82’sini, Hollanda yüzde 77’sini, Belçika yüzde 90’ını, Fransa yüzde 66’sını, Portekiz yüzde 70’ini ve Yunanistan yüzde 49’unu kullanıyor.

AB ülkelerinin senelik organik gaz ihtiyacı, toplam 340-350 milyar metreküp içinde değişiyor. Geçen yıl AB ülkeleri Rusya’dan boru hatlarıyla 140 milyar metreküp, LNG olarak da 15 milyar metreküp gaz ithal etti.

AB’nin 2021’de toplam gaz tüketiminin ortalama yüzde 40’ı Rusya’dan geldi.

YENİ TERMİNAL PLANLARI

Avrupa gelecek dönemde doğalgaz arzını çeşitlendirmek amacıyla 26 yeni LNG terminalini inşa etmeyi planlıyor.

Mevcutta herhangi bir LNG terminali olmayan Almanya 2 LNG terminali inşa edecek. Fransa ve İspanya mevcut LNG termallerine 5 birim ekleyecek. İrlanda 3, Estonya 2, Hırvatistan, Finlandiya, Danimarka, Polonya, Ukrayna, Malta ve Birleşik Krallık da 1’er LNG terminali inşa edecek.

Önceki yıllarda planlanan sadece yeteri kadar yatırım alamayan oldukça fazla LNG projesi bulunuyor sadece Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın peşinden LNG’nin gelecek dönemde daha çok gündemde olması planlanıyor.


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu