Dünya Son Dakika

Alman Meclisi’nde yeni koronavirüs önlemleri kabul edildi


Alman Meclisi’nde salgına karşı kabul edilen yeni yasal düzenlemede, ülke genelinde toplu ulaşımda ve iş yerinde 3G (aşı, hastalığı atlatma ya da test) kuralı uygulanmasına karar verildi.

Alman Meclisi'nde yeni koronavirüs önlemleri kabul edildi

Koronavirüs salgınında günlük vaka sayılarının rekor seviyeye ulaştığı Almanya’da salgının 4. dalgasıyla mücadele sürüyor.

Ülkede koalisyon görüşmelerini sürdüren Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından salgınla mücadele için hazırlanan yeni enfeksiyon koruma yasası, Federal Meclis’te oy çokluğu ile kabul edildi.

Yapılan oylamada 398 “evet”, 254 “hayır” oyu kullanılırken, 36 milletvekili ise “çekimser” kaldı.

Yeni enfeksiyon koruma yasası, salgınla mücadelede kısıtlamalara yasal dayanak sağlayan ve 25 Kasım’da süresi dolacak olan düzenlemenin yerine geçecek.

Yasanın yarın Eyalet Temsilciler Meclisi’nde (Bundesrat) görüşülmesi bekleniyor. Yasa Bundesrat’ta kabul edilmesi halinde Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in imzasına sunulacak ve yürürlüğe girecek.

ULUSAL ÇAPTA KAPANMA KARARI ALINAMAYACAK

Yeni yasal düzenlemeye göre genel kapanma kararı ve mağazaların, dükkanların, okulların kapatılması kararı alınmayacak.

Bu konuda her eyalet yönetimi, kendi kararını alabilecek. Ancak iş yerinde ve toplu taşıma araçlarında 3G (aşı, hastalığı atlama ya da test) kuralı ülke çapında geçerli olacak.

Ayrıca ülke çapında hastane ve bakım evi çalışanlarına ve ziyaretçilere, negatif test sonucu ibraz etme zorunluluğu getirilmesi planlanıyor.

SAHTE BELGEYE AĞIR CEZA YOLDA

Yeni düzenleme ayrıca, Covid-19 test sonucu ile Covid-19 geçirdiğine ya da aşı olduğuna dair sunulan belgelerde sahtecilik yapanlara ağır cezalar içeriyor.

Bu kapsamda sahte belgeleri hazırlayanlara ya da örgütlü olarak sahtecilik yapanlara 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası vermesi planlanıyor.

Alman polisi bu tür sahte belgelerin 400 Euro’ya kadar satılabildiğini belirtirken, belgede sahteciliğin Almanya’da büyük bir sorun haline geldiği ifade ediliyor.

Alman Meclisi nde yeni koronavirüs önlemleri kabul edildi #1

Bir Cevap Yazın