Sağlık

Alerjik çocuklarda aşı ihmal edilmemeli


Prof. Dr. Kaya, çocuklarda alerji sebebiyle okul başarısı düşüklüğü yada devamlı nezle haline bağlı dikkat dağınıklığı var ise, alerji aşısı ile bahar alerjisinin önlenebileceğini söylemiş oldu.

Uzmanından bahar alerjisi uyarısı: Alerjik çocuklarda aşı ihmal edilmemeli

Bahar ayının gelmesiyle çiçek tozları dediğimiz polenlerin havada dolaşımının arttığını belirten Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşenur Kaya, polen alerjisi olan kişilerde bu zamanda gelişen şikayetlerin bahar alerjisi yada saman nezlesi olarak tanımlandığını söylemiş oldu.

Polenlerin çoğunlukla ilkbahar ve güz mevsimleri içinde soluduğumuz havada bulunduğunu ve rüzgar ile kilometrelerce uzaklara taşındığını dile getiren Prof. Dr. Ayşenur Kaya, bahar alerjisi ile ilgili uyarılarda bulunmuş oldu.

Prof. Dr. Ayşenur Kaya, polenlerin bedenimize solunan hava yöntemiyle alınması ile gelişen polen alerjileri, alerjik rinokonjunktivit ve astım bulguları ile karşımıza çıktığını açıkladı.

NİSAN, MAYIS, HAZİRAN AYLARINDA ORTAYA ÇIKABİLİR

Bahar alerjisinin ne süre olduğuna da değinen Prof. Dr. Ayşenur Kaya, şu ifadeleri kullandı:

“Küresel ısınma ile tüm yıl süresince değişik yoğunlukta polenler atmosferde tespit edilmektedir. Davet, ağaç ve ot polenleri alerjiye yol açarlar. Halk içinde çiçek tozları olarak malum polenler, çiçekli bitkilerin çoğalmasına aracılık eden protein yapısında maddelerdir. Polen taneleri gözle görülemeyecek kadar minik olup bir polen tozunda binlerce polen tanesi bulunabilir. En sık davet poleni duyarlılığı ve buna bağlı alerjik nezle görülür. Havada en yoğun oldukları dönemler yaşanılan bölgenin nebat örtüsüne bağlı olmakla beraber nisan, mayıs, haziran aylarıdır. Polen sayıları soğuk yağmurlu günlerde düşük, sıcak ve kuru havalarda ve bilhassa günün erken saatlerinde yüksek düzeyde bulunmaktadırlar.”

Uzmanından bahar alerjisi uyarısı: Alerjik çocuklarda aşı ihmal edilmemeli #1

BAHAR ALERJİSİNDE GÖRÜLEN BELİRTİLER

Polenlerin vücuda solunan hava yöntemiyle alınması ile gelişen polen alerjilerinin alerjik rinokonjunktivit ve astım bulguları ile ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Ayşenur Kaya, bahar alerjisinde görülen emarelerle ilgili şu bilgili paylaştı:

“Alerjik rinitte devamlı nezle hali vardır. Hapşırık nöbetleri, burun akıntısı-tıkanıklığı, göz, burun, kulak ve boğazda kaşıntı, gözlerde sulanma, batma, yanma, şişme kızarıklık şeklinde emareler ortaya çıkar. Sinüzit, nazal polip, otit ve astım gelişme riski artar. Alerjenler minik toz partikülleri halinde bronşlara ulaşarak astıma niçin olur. Hastalar bu zamanda öksürük, hırıltı, hışıltı nefes darlığı ve göğüste tıkanıklık yakınmaları ile doktora başvururlar.”

Uzmanından bahar alerjisi uyarısı: Alerjik çocuklarda aşı ihmal edilmemeli #2

Polen alerjili kişilerin yüzde 40’ında bazı taze sebze ve meyvelerin ihtiva ettiği alerjenlere karşı da duyarlılık gelişebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Ayşenur Kaya, “Bu kişiler ağızda kaşıntı, dil ve dudakta şişme, boğazda sıkışma hissi tanımlarlar. Polen gıda sendromu olarak malum bu tablo polen ve besinde bulunan alerjenler arasındaki benzerlikten oluşur. Nadiren de olsa anafilaksi doğrusu alerjik şok tablosuna yol açabilir. Bu yüzden polen alerji çeşidine bağlı olarak çapraz yapabilen besinler bilindiğinden alerji doktoru tarafınca testler yapılarak bu tablo tespit edilmelidir. Polen alerjili bireylerde ürtiker, egzama şeklinde alerjik deri hastalıkları da astım ve rinit eşlik edebilir.” ifadelerini kullandı.

DERİ PRİCK TESTLERİ TANI KOYMAYA YARDIMCI

Polen alerjisi tanısında detaylı öykünün fazlaca mühim bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Ayşenur Kaya, şunları söylemiş oldu:

“Tanıyı desteklemek amacıyla deri prick testleri, spesifik serum IgE düzeyi tayinleri yapılabilir. Alerjenlerden korunma tedavisi ile beraber oluşan semptom ve hastalığın derecesine bakılırsa ilaç tedavisi fazlaca önemlidir. Semptomatik tedavinin yanı sıra alerjiden tamamen kurtulmak için alerjen spesifik immünoterapi yapılabilir. Alerji aşısı olarak da malum bu tedavi dilaltı tablet şeklinde yada koldan aşı şeklinde uygulanır. Bilhassa çocuklarda alerjik tablonun ağırlığı sonucu okul başarısı düşüklüğü yada devamlı nezle haline bağlı dikkat dağınıklığı var ise, yaşam kalitesi bozulmuşsa, bulgular her yıl tekrarlıyorsa aşı alerjiyi sonlandırmak için fazlaca iyi bir tedavi seçeneğidir.”

“GELİŞME ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIN İŞTAHINI AZALTABİLİR”

Çocuklarda bahar alerjisinin yetişkinlerle benzer seyrettiğini fakat bilhassa burunlarındaki tıkanıklığın nefes almakta güçlük çekmelerinin ders ve imtihan başarılarını etkileyebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Ayşenur Kaya, “Gelişme ve gelişim aşamasındaki evlatların iştahını azaltabilir bu nedenlerle evlatların durumu daha farklıdır. Bu yüzden alerji aşılarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

UZUN KOLLU GİYSİLER GİYİLEBİLİR

Polen alerjisi olan hastaların dışarı aktivitelerini bahar aylarında iyi planlaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ayşenur Kaya, “Bilhassa sabahları polenlerin yoğun olduğu saatlerde aktivitelerini azaltmalı, kuru ve rüzgarlı havalarda en aza indirmeliler. Gözlük, maske takılması ve bilhassa uzun kollu ve bacaklı giysiler giyilmesi teması azaltmaktadır. Ek olarak eve gelindiğinde bu giysiler değişmeli ve duş alınmalıdır. Evde ve otomobilde polen filtreli klimalar kullanılmalıdır.” açıklamasında bulunmuş oldu.

BELİRTİLER KORONAVİRÜSTEN OLDUKÇA FARKLI

Çocuklarda koronavirüs emareleriyle bahar alerjisini emarelerini iyi mi ayırt edebileceğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ayşenur Kaya,Covid-19 emarelerini artık çoğumuz biliyoruz. Covid-19 akut bir enfeksiyon ve ateş yapıyor. Kaşıntıdan ziyade boğazda, burunda yanma ve tıkanıkla seyreder. Bahar alerjisi ise burunda ve gözde kaşıntı, alerjik merhaba dediğimiz burnu kaşımakla, her yıl olup uzun sürmesiyle seyreder. Bu yüzden farkı fazlaca açık bir halde anlayabiliriz.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu