Son DakikaYaşam

Afyonkarahisar’da mandaların geni geliştirildi, et ve süt verimi arttı


11 yıl ilkin 2 bin civarında olan manda sayısı, Ziraat ve Orman Bakanlığı’nın desteklediği ‘Halk Elinde Islah’ projesiyle 6 bine yaklaştı. Mandaların verimi de terfi etti.

Afyonkarahisar'da mandaların geni geliştirildi, et ve süt verimi arttı

Ziraat ve Orman Bakanlığı’nın destekleriyle AKÜ Baytar Fakültesi tarafınca 2011 senesinde başlatılan ‘Halk Elinde Islah’ adlı proje kapsamında, mandaların geni geliştirilerek, süt ve et verimliliği artırıldı.

Emek harcamalar kapsamında, 2011’de kentteki 2 bin mandanın yarısı projeye dahil edildi.

Meydana getirilen çalışmayla 12 aylık malakların ağırlığı 150 kilodan 180 kiloya, senelik bin litre süt üretimi de bin 180 litreye ulaştı.

SAYILARI 6 BİNE YÜKSELDİ

Geçen süreçte kentteki manda sayısı 6 bine terfi etti. Proje kapsamında bin 100 damızlık mandayla emek harcamalar sürüyor. Projeye dahil edilen mandaların satışı yasaklanıp, üreticilerine destek ödemesi yapılmış oldu. Kentte manda yetiştiriciliğinin azaldığı süreçte başlatılan projeyle sütünden kaymak üretilen mandalara üretici ilgisi arttı.

Afyonkarahisar da mandaların geni geliştirildi, et ve süt verimi arttı #1

ET VE SÜT VERİMİ ARTTI

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün (TAGEM) yürüttüğü ‘Halk Elinde Islah’ adlı proje hakkında data veren AKÜ Baytar Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mustafa Tekerli, “Projeye ilk olarak süt verimliliği ve malakların doğum ağırlığı, yaşama gücü şeklinde mevzularda başladık. Malaklarda 12’nci ay canlı ağırlığı 150 kilogram dolaylarındayken, şu anda 180 kilogram seviyesinde. Süt verimliliğinde de bin litre seviyesindeyken bin 180 litre düzeyine ulaştık.” dedi.

Afyonkarahisar da mandaların geni geliştirildi, et ve süt verimi arttı #2

MANDA SAYISI 6 BİNE YÜKSELDİ

Projeyle kentteki manda sayısında artış yaşandığına dikkati çeken Prof. Dr. Tekerli, “Projeye başladığımızda ortalama 2 bin kadar mandamız vardı, bugün ise 6 bine yakın. Mandaların etinden, sütünden alternatif ürün olarak yararlanılması amacıyla projemiz ilerletilmektedir. Mandalar için moleküler düzeydeki araştırmalarımızın bir parçası olan genetik ilerlemelerini inceliyoruz. Hayvanların her birinin genlerine ilişkin neticeleri alıyoruz. Hayvanların damızlık değerlerini saptamak amacıyla değerlendiriyoruz. Projemiz, Afyonkarahisar’ın Küçükçobanlı köyünde, Çay ilçesinde devam ediyor. Türkiye’nin başarıya ulaşmış projelerinden biri.” dedi.

Afyonkarahisar da mandaların geni geliştirildi, et ve süt verimi arttı #3

YETİŞTİRİCİLERİ BİN 700 LİRAYA KADAR DESTEKLEME

Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Türkiye Damızlık Manda Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı Ömer Kelem, proje kapsamında üreticilere manda başına 600 ile 960 lira içinde destekleme yapıldığını söyledi. Kelem, ‘Halk Elinde Islah’ projesi, ‘Manda Islah Sistemi’ ve ‘Anaç Manda Yavru Desteklemesi’ ile yetiştiricilerin hayvan başına, doğum yapmış manda için bin 700 lira civarında destekleme almasının mümkün bulunduğunu söylemiş oldu.

Kelem, mandaların sağılma periyodunun 6 aydan 9 aya yükseldiğini, süt veriminin günlük 5-6 litreden 12 litreye kadar artabildiğini, doğan malak ağırlığının 12 kilodan 42 kiloya kadar yükseldiğini söyledi.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu