Abdulhamit Gül: Demokrasi asla geriye gitmeyecek

0
0
Abdulhamit Gül: Demokrasi asla geriye gitmeyecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adli Yargı ve İdari Yargı Hazırlık Eğitimleri’nin açılış töreninde konuştu.

Bakan Abdulhamit Gül, konuşmasında emekli amiraller tarafından yayınlanan darbe imalı “Montrö Bildirisi”ne değindi.

“DEMOKRASİMİZ ASLA GERİYE GİTMEYECEK”

Geçmişte vesayetçilere, brifingcilere ve darbecilere selam duran yargıdan bugün darbecileri yargılayan bir yargıya ulaştıklarını anlatan Gül, “Milletin iradesini geriye götürmek isteyenlerin, milletin egemenliğini hazmedemeyenlerin şunu iyi bilmesi lazım ki demokrasimiz asla geriye gitmeyecektir. Hiç kimse demokrasimizi geriye götüremeyecektir. Vesayet nostaljisi içerisinde olanların ve milletin temsilcilerine parmak sallama hadsizliğini gösterenlerin karşısında güçlü demokratik bir siyaset bulunmaktadır.” değerlendirmesini yaptı.

Abdulhamit Gül: Demokrasi asla geriye gitmeyecek

“GEREKEN CEVABI HUKUKLA VERECEĞİZ”

Bildiriye tepki gösteren Gül, sözlerine şöyle devam etti:

“İktidarıyla muhalefetiyle sivil toplumuyla demokrasi, hukuk, hukukun üstünlüğü hepimizin ortak menfaati ve ortak değerleridir. Bu değerlere nereden ne şekilde bir saldırı gelirse gelsin, topyekun 84 milyon bu vesayetçi anlayışa karşı durmak bir vatandaş olarak hukukun, demokrasinin ortak sorumluluğudur. Bu sorumluluğu da Türkiye’de her kesimin büyük bir hassasiyetle yerine getireceğine inanıyoruz. Biz 2023’ler derken Türkiye’de hala 90’lar, hala daha önceki vesayetçi anlayışın özlemi içerisinde olanların, tek tük de olsa, ciddi alınmayacak şekilde bile yer yer çıksa, bu anlamda bunun asla kabul edilebilir bir tarafı yoktur.

Biz Türkiye’yi ileriye götürelim, Türkiye’yi 2023 hedeflerine, cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘muasır medeniyetler’ diye hedef gösterdiği ülkemizi daha da yukarıya taşıyalım derken, ülkemizi geriye götürmek isteyen gerici zihniyetin, vesayetçi zihniyetin asla ama asla Türkiye’de muvaffak olması mümkün değildir. Bunlar başaramayacaklar. Ülkemizi 84 milyon, demokrasimizi, hukukumuzu daha da ileriye götüreceğiz, taşıyacağız. Millet iradesini verdikten sonra bu iradenin karşısında, bundan rahatsız olanlara asla ama asla müsaade etmeyecektir. Bu karanlık zihniyetle mücadeleyi elbette sürdüreceğiz. Millet iradesini tahrip etmeye yeltenen, bu değerlere kast eden bu zihniyete, bu güruha gerekli hukuk çerçevesinde cevaplar verilecektir.”

Abdulhamit Gül: Demokrasi asla geriye gitmeyecek #1

Abdulhamit Gül: Demokrasi asla geriye gitmeyecek #2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz