DünyaSon Dakika

ABD’nin azılı katili 21 kez birinci derece cinayetle suçlandı

4 Temmuz’daki Bağımsızlık Günü kutlamalarını düzenlediği silahlı saldırı ile kana bulayan Robert E. Crimo’ya, 21 kez birinci derece cinayet olmak üzere 117 suçlama yöneltildi.

ABD’nin azılı katili 21 kez birinci derece cinayetle suçlandı

ABD’nin Illinois eyaletinde yer alan Highland Park’ta 4 Temmuz’da Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında 22 yaşındaki Robert E. Crimo adlı saldırgan kalabalığa ateş açmış, 7 kişiyi öldürmüş, 39 kişiyi de yaralamıştı.

Saldırının ardından polis tarafından yakalanan saldırgana, öldürdüğü her kurban için 3 kez, toplamda 21 kez birinci derece cinayet suçlaması olmak üzere toplamda 117 suçlama yöneltildi.

Her kurban için ayrı ceza istemi

Crimo’ya yöneltilen suçlar arasında, mermi, mermi parçası veya şarapnelin isabet ettiği her kurban için 48 adet cinayete teşebbüs ve 48 adet ateşli silahla ağır cezayı gerektiren müessir fiil suçlaması yer alıyor.

Illinois Eyaleti Başsavcısı Eric Rinehart yaptığı açıklamada, “Bugün büyük jüriye delil sunan kolluk kuvvetlerine ve savcılara teşekkür etmek istiyorum. Soruşturmamız devam ediyor ve uzmanlarımız, bugün 117 suç davası açılmasına neden olan bu suçtan etkilenen herkese destek olmak için gece gündüz çalışıyor.” dedi.

Crimo’nun, 3 Ağustos’ta yerel saatle saat 11.00’de mahkemeye çıkması bekleniyor.

ABD’nin azılı katili 21 kez birinci derece cinayetle suçlandı #1

80 elden fazla ateş etti

Robert E. Crimo, başlangıçta 7 kez birinci derece cinayetle suçlanmıştı.

Saldırıdan iki gün sonra yapılan ilk duruşmada Crimo, suçunu itiraf etmiş ve kalabalığın üzerinde 80 elden fazla ateş ettiğini ifade etmişti.

Tahliyesiz ömür boyu hapis cezası

Illinois’ta idam cezasının uygulanmaması nedeniyle Crimo’nun şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezası alması bekleniyor.

ABD’nin azılı katili 21 kez birinci derece cinayetle suçlandı #2

ABD’nin azılı katili 21 kez birinci derece cinayetle suçlandı #3

ABD’nin azılı katili 21 kez birinci derece cinayetle suçlandı #4

ABD’nin azılı katili 21 kez birinci derece cinayetle suçlandı #5

ABD’nin azılı katili 21 kez birinci derece cinayetle suçlandı #6

ABD’nin azılı katili 21 kez birinci derece cinayetle suçlandı #7

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.