AB’den göç dalgasını önlemek için Türkiye’ye yeniden para teklifi geldi

0
0
AB'den göç dalgasını önlemek için Türkiye'ye yeniden para teklifi geldi

Geçtiğimiz gün Türkiye-Avrupa Birliği (AB) yeni dönem ilişkilerinde Ankara’da kritik bir ziyaret gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’i makamında kabul etti.

3 saatlik görüşmeyi manşetlerine taşıyan İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Times da, AB’nin Türkiye’ye yeni teklifini yazdı.

Haberde AB’nin, Türkiye’ye mülteci geçişini durdurmak için daha çok para teklif ettiği yer aldı.

The Times, 2016’daki sığınmacı mutabakatını Türkiye ile 5 yıl daha uzatmak isteyen AB’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, mevcut sözleşmede yer alan 6 milyar eurodan daha fazla para teklif ettiğini duyurdu.

Gazete henüz net bir miktar telaffuz edilmediğini yazarken, “Bütün detaylar henüz kamuoyu ile paylaşılmadı fakat yakında Avrupa Birliği’nin Türkiye, Lübnan ve Ürdün’deki mülteciler için hazırladığı destek paketi açıklanacak.” ifadesine yer verdi.

AB den göç dalgasını önlemek için Türkiye ye yeniden para teklifi geldi #1

AB DAHA ÖNCE VERDİĞİ HİÇBİR SÖZÜ YERİNE GETİRMEDİ

18 Mart 2016’da da Türkiye ile AB arasında imzalanan mutabakatta yer alan vize serbestisi, mali yardım, katılım müzakerelerinin canlandırılması ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gibi taahhütlerde AB hiçbir somut adım atmamıştı.

VİZE

Türkiye, AB ile vize serbestisi için eksik kalan kriterleri karşılamak için yoğun çaba harcadı. 72 kriterin 67’sini yerine getirdi; ancak AB, bu çabaları da görmezden geldi.

SURİYELİLER İÇİN ÖDENEN YARDIM

AB, Suriye’deki iç savaştan kaçan mültecilere ev sahipliği yapan Türkiye’ye 2016-2019 yılları için 6 milyar euro taahhüt etmişti. Bu taahhüdün 3 milyar 200 milyon euroluk kısmı ödendi.

Kalan bölümünün ödenmesi konusunda ise tarih netleşmedi.

Türkiye ise Suriyeli mülteciler için 40 milyar dolar harcadı.

GÜMRÜK BİRLİĞİ

Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi de henüz hayata geçirilemedi.

25 yılı geride bırakan Gümrük Birliği uygulamalarında işleyişin iyileştirilmesi, kamu alımları, e-ticaret ve hizmetleri kapsayacak şekilde anlaşmanın genişletilmesine yönelik Türkiye’nin talepleri bugüne kadar karşılanmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz