DünyaSon Dakika

ABD’deki Türk başkan, Kur’an-ı Kerim’e el basarak göreve başladı


Ülkede ilk defa belediye başkanlığı görevine getiriken Türk asıllı Amerikan vatandaşı Tayfun Selen, göreve başlamadan önce Kur’an-ı Kerim’e el basarak yemin etti.

ABD'deki Türk başkan, Kur'an-ı Kerim'e el basarak göreve başladı

ABD’de Türklerin yoğun yaşadığı New Jersey’in ilk Türk belediye başkanı, yeni görevi için yemin törenine katıldı.

Amerikan vatandaşı Tayfun Selen, New Jersey Morris Bölge Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Türk toplumunun en yoğun yaşadığı New Jersey eyaletinin 500 binden fazla nüfusa sahip Morris Bölge Yönetim Kurulu Başkanlığına oy birliğiyle seçilen Selen, yemin ederek görevine başladı.

25 SENE ÖNCE ABD’YE GİTTİ

Tören sonrası konuklara hitap eden Türk yönetici, 25 sene önce İstanbul’dan ABD’ye gelmiş bir göçmen olduğunu, ilk yıllarında “tutunmak ve tecrübe kazanmak için” ayrım gözetmeden her işte çalıştığını dile getirdi.

Aynı zamanda mimar ve iş adamı olan Selen, “Kısa süre sonra çalıştığım işlerde yöneticilik pozisyonuna yükseldim. Bu benim çok özel yeteneklere sahip olmamdan değil, Amerika’nın bana bu fırsatı vermesinin sonucuydu.” ifadesini kullandı.

ABD deki Türk başkan, Kur an-ı Kerim e el basarak göreve başladı #1

KUR’AN-I KERİM’E EL BASARAK GÖREVE BAŞLADI

Amerikan yasalarına uygun şekilde diğer üyelerin Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil’e el basarak yemin ettiği törende Türk kökenli Tayfun Selen, eşi Tülin Selen’in tuttuğu Kur’an-ı Kerim’e el basarak yeminini gerçekleştirdi.

39 küçük ilçenin bağlı olduğu Morris Bölge Yönetim Merkezi’nde gerçekleşen devir teslim törenine 7 kişilik ekibiyle katılarak yönetimi devralan Selen, devamında gerçekleşen ilk yönetim kurulu toplantısına bölgenin en üst yöneticisi olarak başkanlık etti.

ABD deki Türk başkan, Kur an-ı Kerim e el basarak göreve başladı #2

ABD’DE BELEDİYE BAŞKANLIĞINA SEÇİLEN İLK TÜRK

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden 1992’de mezun olan 50 yaşındaki Selen, 1996’da ABD’ye yerleşerek 2017’de, yaşadığı, 12 bin nüfuslu Chatham’da önce belediye meclisine ardından da belediye başkanlığına seçilmiş, ABD’de bu göreve gelen ilk Türk olarak tarihe geçmişti.

Başkanlığına seçildiği Morris Bölge Yönetim Kurulunda bir önceki dönem üye olarak da görev alan Selen aynı zamanda, haziran ayında yapılacak ön seçimlerde New Jersey 11. Bölgeden Cumhuriyetçi Parti’nin Kongre üyesi adaylığına seçilmek için kampanya yürütüyor.

ABD deki Türk başkan, Kur an-ı Kerim e el basarak göreve başladı #3

ABD deki Türk başkan, Kur an-ı Kerim e el basarak göreve başladı #4


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu