EkonomiSon Dakika

ABD’de enflasyon endişesi büyüyor


ABD’de açıklanan veriler pozitif gelse de enflasyon endişeleri büyümeye devam ediyor.

ABD'de enflasyon endişesi büyüyor

ABD’de hisse piyasaları bu hafta yüzde 5’ten fazla kıymet kazanırken, Nasdaq endeksinde yükseliş yüzde 8’i aştı. Gelecek hafta ABD’de Fed Başkanı Powell’ın pazartesi ve çarşamba yapacağı açıklamalar ile yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI MÜZAKERELERİ İZLENİYOR

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahinleşmesine karşılık para politikasında yol haritasının kısmen de olsa belirginleşmesinin yatırımcıların risk iştahını artığını kaydederken, Rusya-Ukrayna savaşındaki müzakerelerin de yükseliş eğilimini desteklediğini belirtti.

Öte taraftan, ABD’nin Rusya karşıtı adımları ise devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden, hafta içinde yapmış olduğu açıklamalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i “cenk suçlusu” olarak nitelendirdi.

Biden, Çinli mevkidaşı Şi Cinping’e ise Ukrayna harbinde Rusya’ya ekipman desteği vermenin neticeleri olacağı mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu.

ABD’DE AÇIKLANAN VERİLER OLUMLU GELDİ

ABD’de bu hafta açıklanan makroekonomik verilere nazaran, Philadelphia Fed İmalat Endeksi, martta 27,4 ile Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken, endüstri üretimi, şubatta piyasa beklentileriyle paralel bir seyir izleyerek aylık yüzde 0,5’lik artış gösterdi.

ABD

BORSASI DEĞER KAZANDI

Söz mevzusu gelişmelerle S&P 500 endeksi haftalık bazda yüzde 6,16, Nasdaq endeksi yüzde 8,18 ve Dow Jones endeksi yüzde 5,50 kıymet kazanmıştır.

21 Mart ile başlamış olan haftanın veri takviminde, pazartesi Chicago ulusal aktivite endeksi, salı Richmond Fed endüstri endeksi, çarşamba yeni konut satışları, perşembe dayanıklı mal siparişleri ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile cuma bekleyen konut satışları ve Michigan tüketici itimat endeksi verileri takip edilecek.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu