DünyaSon Dakika

ABD, Türkiye’ye S-400’leri Ukrayna’ya transfer etmeyi teklif etti


ABD’li yetkililerden Türkiye’ye dikkat çekici bir tavsiye geldi. Rusya’dan satın alınan S-400 hava müdafa sistemlerinin Ukrayna’ya verilmesi teklif edildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı bombalamasıyla sivil can kayıpları artmaya devam ediyor.

Bu şekilde bir tablo karşısında Kiev yönetimi, hava sahasının kapatılmasının yanı sıra ABD’den hava müdafa sistemlerinin tedarikini talep ediyor.

İngiliz haber ajansı Reuters’ın mevzuyla ilgili üç kaynağa dayandırdığı haberine nazaran ABD, Türkiye’ye ‘Rus güçlerine karşı mücadeleye destek olması için’ S-400 hava müdafa sistemlerini Ukrayna’ya göndermeyi teklif etti.

ABD’Lİ BAKAN YARDIMCISININ ZİYARETİNDE GÜNDEME GELDİ

Habere nazaran son bir ayda meydana getirilen temaslarda gayrıresmi olarak sunulan teklif, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın Türkiye’ye yapmış olduğu ziyaret esnasında da gündeme geldi.

Reuters’ın ‘analistlerin Türkiye tarafınca geri çevrileceğinden güvenilir olduğu teklif’ olarak tanımladığı söz mevzusu olasılığın, Sherman ve Türk yetkililer içinde Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin iyileştirilmesi mevzusunda meydana getirilen görüşmelerin bir parçası olduğu açıklandı.

Reuters: ABD, Türkiye’ye S-400’leri Ukrayna’ya transfer etmeyi teklif etti #1

“SORUNU ÇÖZMEK İÇİN YENİ BİR YOL BULABİLECEĞİMİZ BİR AN”

Mevzuya dair Türk makamlarından herhangi bir izahat yapılmadığı vurgulandı.

Sherman, Türkiye ziyareti esnasında Habertürk televizyonuna 5 Mart’ta verdiği bir demeçte, “Her insanın S-400 mevzusunun uzun süredir devam eden bir mesele bulunduğunu bildiğini düşünüyorum ve kim bilir bu, problemi çözmek için yeni bir yol bulabileceğimiz bir an” ifadelerini kullanmıştı.

“S-400 TAKASI O KADAR DA KOLAY OLMAZ”

Reuters’a konuşan Philadelphia merkezli Dış Siyaset Araştırma Enstitüsü’nün araştırma direktörü Aaron Stein, “Türkiye şimdiye dek bıçak sırtında başarıyla yürümeyi başardı. Sadece S-400’lerin gönderilmesi kesinlikle ciddi bir Rus öfkesine yol açacaktır. Ek olarak Erdoğan için S-400, Türk egemenliğinin bir sembolü haline geldi, bu yüzden S-400’leri takas etmek artık o denli kolay olmaz” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Reuters: ABD, Türkiye’ye S-400’leri Ukrayna’ya transfer etmeyi teklif etti #2


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu