GündemSon Dakika

2025’te 1.2 milyon vaka olacak

AIDS ile mücadeleye öncülük eden UNAIDS kuruluşu, vakaların son 10 yıldır artışta olduğu ve önlem alınmazsa 2025 yılında vaka sayısının 1.2 milyon olacağını açıkladı.

HIV virüsü artışta: 2025'te 1.2 milyon vaka olacak

AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü için ‘tehlike’ alarmı verildi.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin bir parçası olarak 2030 yılına kadar bir halk sağlığı tehdidi olan AIDS’i sona erdirmek için küresel çabalara öncülük eden UNAIDS, AIDS hastalığının ve hastalığa neden olan HIV virüsü hakkında ‘Tehlike İçinde’ adlı küresel raporunu dün Kanada’nın Montreal kentinde basın açıklamasıyla yayınladı.

10 yıllık süre içinde vakalar arttı

Raporda salgın sebebiyle AIDS ve HIV vaka sayılarında küçük bir düşme yaşandığını ancak bunun yanıltıcı olmaması gerektiğini çünkü 10 yıllık süreçte aslında vaka sayılarının tekrar yükselişte olduğu konusunda uyardı.

UNAIDS yetkilileri, Doğu Avrupa ve Orta Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da birkaç yıl içinde yıllık HIV vakalarında artış görüldüğünü belirtti.

HIV virüsü artışta: 2025 te 1.2 milyon vaka olacak #1

Gelecek yıllar için önlem çağrısı

Özellikle Asya ve Pasifik’te, kademeli düşen HIV vakalarının tekrar yükseldiğini vurgulayan yetkililer, gelecek 10 yılda eni HIV vakalarını önlemek ve AIDS pandemisini sona erdirmek için hemen harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

“HIV vakalarındaki en küçük yıllık düşüş”

Açıklamada “Küresel olarak yeni vaka sayısı 2020 ile 2021 arasında yalnızca yüzde 3,6 düştü, bu 2016’dan bu yana yeni HIV vakalarındaki en küçük yıllık düşüş” denildi.

Özellikle genç kadın ve genç kızlarda vakalar arttı

Dünyanın en kalabalık bölgesi olan Asya ve Pasifik’te, yeni HIV vakalarının düştükleri yerden yükseldiğini ifade eden yetkililer, bu bölgelerdeki tırmanan vaka sayılarının endişe verici olduğunu vurguladı. 2021 yılında her iki dakikada bir bulaşma vakasının yaşandığının altı çizilirken özellikle genç kadın ve genç kızlar arasında vaka sayılarının arttığı vurgulandı.

HIV virüsü artışta: 2025 te 1.2 milyon vaka olacak #2

2021’de ortalama her dakikada 1 can aldı

Sahra altı Afrika’da, ergen kızlar ve genç kadınların HIV kapma olasılığı, ergen erkek ve genç erkeklere göre üç kat daha fazla olduğu belirtildi. AIDS pandemisi, 2021’de ortalama olarak her dakika bir can aldı ve 650 bin AIDS ölümü gerçekleşti.

Önlenemezse 2025’te vaka sayısı 1.2 milyon olacak

Rapor, eşitsizliklerin üstesinden gelmek için acil önlem alınmazsa, yıkıcı sonuçlar olacağını ve mevcut yolda ilerlenmesi halinde 2025’te yıllık yeni AIDS veya HIV vaka sayısının 1.2 milyonun üzerinde olacağını gösteriyor.

HIV virüsü artışta: 2025 te 1.2 milyon vaka olacak #3

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.